Травень в Україні традиційно вважають місяцем Богородиці. В цей час християни роздумують над постаттю Діви Марії та святинями, присвяченими Їй, а також моляться особливий Молебень.
За вже усталеною традицією, Богородиці присвячено чимало подій травня. На цей місяць часто припадають урочистості Марійських Дружин – молодіжних спільнот, посвячених Божій Матері, перша Сповідь та урочисте Причастя для дітей. А також саме в травні святкують День Матері. Проте найпоширенішим є звичай частого (навіть щоденного) Молебню до Богородиці, який у народі називають «маївкою».
«Май, інша назва травня – місяця, в котрому вірні почали вшановувати в Церкві Матір Божу, походить від латинського слова “majus”, що йде від імені богині Маї, доброї покровительки весняних робіт. Від XVIII ст. травень став для римо-католиків Італії місяцем, присвяченим особливій посвяті Божій Матері. Звідти звичай поширився на інші території, а також перейшов до деяких Східних Католицьких Церков, зокрема УГКЦ . У слов’ян слово “май” означало “зелень”, “гілки дерев”, а святкування весни називалося маївками, веснянками, гаївками (гагілками). Тому цей місяць вірні УГКЦ сьогодні називають майським, а молебень протягом нього (місяця травня) – маївкою», – пише про травневі богослуження доцент кафедри літургійних наук УКУ Петро Сабат у статті «Історія виникнення та формування Молебню (без канону) до Матері Божої в УГКЦ».
Докладніше:"Духовна велич Львова"
Проповідь отця Богдана Когута 1 травня 2025 року Божого
Молебень до Богородиці 1 травня 2025 року Божого